Suomalaiset voittivat Århusin EM-kilpailuissa 118 mitalia! (28.08.2017)

Suomalaiset voittivat Århusin EM-kilpailuissa 118 mitalia!

14-17-vuotiaiden Suomen mestaruuksista kilpaillaan parhaillaan Iisalmessa ja Raaseporissa. 19-vuotiaat kilpailivat viime viikonloppuna Pohjoismaisessa maaottelussa. Usea maajoukkueurheilija on Universiadeissa Taipeissa. Siksi uheilijamäärät muissa kuin arvokilpailuissa ovat tällä viikolla jääneet alkukesää pienemmiksi.
Turun Weikkojen Aleksi Ojala osallistui vain yhdeksän päivää Lontoon MM-kilpailuiden raskaan 50 kilometrin kävelyn jälkeen avoimiin Urjalan pitäjänmestaruuskilpailuihin. Ojala osoitti palautuneensa nopeasti, sillä hän voitti 800 metrin juoksun ajalla 2.14,36.
Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Elisa Kirvesniemi palkittiin Kalevan kisojen seitsenottelussa hopeamitalilla jo 11 vuotta sitten. Viime vuonna Kirvesniemi otteli ensi kerran yhdeksään vuoteen ja äskettäin Vaasassa hän voitti avoimen Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuden pistein 4986.
Aikuisurheilijoiden Euroopan mestaruuskilpailut järjestettiin tänä vuonna 20. kerran. Kilpailupaikka oli Tanskan toiseksi suurin kaupunki Aarhus. Suomen joukkue onnistui loistavasti saavuttaen yhteensä 118 mitalia, mikä on enemmän kuin yksissäkään aiemmissa kotimaan ulkopuolella järjestetyissä arvokilpailuissa.
Suomi oli Saksan ja Britannian jälkeen Euroopan kolmanneksi paras maa niin kultamitalien määrässä kuin mitalien kokonaismäärää mittaavassa mitalitilastossakin. Suomen joukkue saavutti yhteensä 36 Euroopan mestaruutta, 40 hopeamitalia ja 42 pronssimitalia.

AARHUS (DEN) 27.7.-6.8.2017 XX Aikuisurheilijoiden EM-kilpailuiden mitalitilasto
1) Saksa 407 (148+127+132), 2) Britannia 208 (93+63+52), 3) Suomi 118 (36+40+42), 4) Ranska 106 (35+29+42), 5) Tanska 95 (34+31+30), 6) Espanja 92 (31+40+21), 7) Italia 89 (36+35+18), 8) Hollanti 72 (30+24+18), 9) Puola 63 (30+13+20), 10) Ruotsi 61 (16+21+24),
11) Norja 44, 12) Belgia 42, 13) Tšekki 41, 14) Portugali 39, 15) Itävalta 30, 16) Viro 26, 17) Latvia 22, 18) Ukraina 21, 19) Irlanti 16, 20) Unkari 15, 21) Sveitsi 15, 22) Liettua 14, 23) Slovakia 11, 24) Romania 7, 25) Kreikka 7, 26) Slovenia 7, 27) Valko-Venäjä 6, 28) Luxemburg 4, 29-30) Israel & Kroatia 2, 30-31) Serbia & Turkki 2, 32) Islanti 1, 33-34) Malta & Moldova 1.

Kotimaankatsaus 20.-24.8.
PARASTA A-RYHMÄÄ:
ESPOO, Leppävaara 19.-20.8.2017 Nyland-Åbolandin junnumestaruuskilpailut
1. päivä 19.8.
Pojat,
60 m (-2,4 m/s): 1) Oliver Öhman 12 IFRaseb 8,26.
Tytöt,
60 m (-1,8 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 8,23, 2) Inka Pöyry 13 HIFK 8,25, 3) Helmi Isometsä 13 SibVa 8,29 (B-erän voittaja -1,7 m/s).
200 m aj (-1,5 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 31,07.
Seiväs: 1) Silja Andersson 14 EsboIF 332 … 4) Lumi Kenttä 11 IF Raseb 230 (11-v. voittaja), 6) Erin Johansson 10 BorgåAk 210 (10-v. voittaja).
Pituus: 1) Helmi Isometsä 13 SibVa 519 (2,0 m/s).
2. päivä 20.8.
Pojat,
200 m (0,2 m/s): 1) Oliver Öhman 12 IFRaseb 26,86.
Seiväs: 1) Henri Aspelin 11 BorgåAk 260.
Tytöt,
200 m (0,0 m/s): 1) Helmi Isometsä 13 SibVa 26,34, 2) Teresa Perttilä 12 HIFK 26,78 (12-v. voittaja -0,1 m/s).
60 m aj (76m2 cm, -0,8 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 9,27.
60 m aj (60 cm, 1,4 m/s): 1) Adriana Kalymialaris 10 HIFK 10,42.
3-loikka: 1) Inka Pöyry 13 HIFK 10,98 (0,7 m/s).
3-loikka (1 m ponnistusvyöhyke): 1) Adriana Kalymialaris 10 HIFK 9,23.
ESPOO, Leppävaara 20.8.2017 Espoo Challenge
Miehet,
100 m (0,8 m/s): 1) Hannes Siitonen HKV 10,94 (ae. 10,87), 2) Arttu Paananen HKV 10,99 (ae. 10,98), 3) Kristian Salo NakkVire 11,07, 4) Eljas Aalto SibVa 11,12 (ae. 11,00) … Jani Koskela TP (ae. 10,91) & Ville Aarnivala TP (ae. 10,95) eivät osallistuneet finaaliin.
1. alkuerä (1,3): 1) Siitonen HKV, 2) Aarnivala 10,95, 3) Aalto 11,00. – 4. alkuerä (0,4): 1) Lassi Kaukonen 16 HKV 11,37. – 5. alkuerä (0,0): 1) Koskela 10,91, 2) Paananen 10,98.
200 m (1,1 m/s): 1) Jani Koskela TP 21,72, 2) Ville Aarnivala TP 22,06, 3) Sampo Kiviharju 33 HämTa 22,21, 4) Niklas Bryggare HKV 22,25, 5) Lassi Kaukonen 16 HKV 22,36, 6) Juho Vanhala HarjavJy 22,37, 7) Mikael Granqvist 18 SibVa 22,74, 8) Aaro Karjalainen 18 LA 22,90 … 13-14) Tuomas Valle HKV 23,19 (moniottelija), 16) Evangelos Spartiotis 15 EspTa 23,55. – (Kaukonen ja Valle C-erässä 2,0 m/s. Karjalainen ja Spartiotis 19-v. erän 1:nen ja 4:s 0,3 m/s.)
1500 m: 1) Miika Lehtinen 18 JKU 4.03,74 … 4) Eemil Helander 16 JKU 4.05,25, 6) Teppo Syrjälä 42 TeivoSt 4.12,41.
110 m aj (100 cm, -1,4 m/s): 1) Vertti Viitala 19 HIFK 14,60, 2) Jaakko Lintula 19 EspTa 15,96.
110 m aj (91,4 cm, -0,9 m/s): 1) Joni Järvinen 17 LA 14,69, 2) Tatu Heikkinen 17 HIFK 14,69, 3) Batuhan Yildirim 16 HIFK 15,00, 4) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 15,01, 5) Daniel Aaltonen 17 HKV 15,11, 6) Max Koskinen 16 EspTa 15,15, 7) Karim Echahid 16 LA 15,37, Jori Turtiainen 16 LUM keskeytti (16-v. SM-2 -16).
400 m aj: 1) Juho Launto TuUL 55,36, 2) Anton Kunnas 18 SibVa 56,27 … Otto Ylöstalo SibVa keskeytti.
5000 m kävely: 1) Timo Viljanen 40 TuWe 23.16,06. – Ikätasoitus: 22.05,84.
Korkeus: 1) Samuli Eriksson SalVil 206, 2) Jesse Huttunen SavitU 199, 3) Casper Tillander 17 SibVa 196, 4) Matias Mustonen LempKi 193.
Seiväs: 1) Urho Kujanpää TP 525, 2) Tomas Wecksten KarhU 515, 3) Tommi Holttinen SomEsa 505, 4) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 450. – Kujanpää (505-xxo, 515-o, 525-xxo, 535-xxx). Wecksten (515-xo, 535-xxx). Holttinen (505-xo, 525-xxx).
Pituus: 1) Evangelos Spartiotis 15 EspTa 644 (-0,7 m/s).
3-loikka: 1) Topias Koukkula KangU 15,32 (1,6 m/s), 2) Arttu Tyystjärvi ImatrU 15,06 (1,0), 3) Matti Mäkitalo PaimU 14,97 (1,8), 4) Antti Inkinen 30 ImatrU 14,87 (2,3), myös 14,66 (-0,5), 5) Kaius Huoponen EspTa 14,56 (1,7), 6) Tommi Huoponen EspTa 14,49 (1,8), Niko Simola VammSV ilman tulosta.
Moukari: 1) Fredrik Fröberg SjuIF 63,75.
Moukari (5 kg): 1) Santtu Kotamäki 16 NurmijYU 57,42, 2) Kimi Rinnekari 16 NurmijYU 57,26.
Naiset,
100 m (-0,3 m/s): 1) Jenni Jokinen NakkVire 11,94 (ae. 11,93), 2-3) Minna Laukka 30 JKU 12,04 (ae. 12,01) & Sara Francis 17 KiuruvU 12,04 (ae. 11,99), 4) Maria Räsänen LapinlVe 12,08 (ae. 12,00), 5) Jenna Jokela HIFK 12,12 (ae. 12,01), 6) Kerttu Latvala 16 KUYU 12,26 (ae. 12,13), 7) Laura (Kolehmainen)-Andberg 34 HKV 12,39 (ae. 12,24), Milja Thureson TuTo hylättiin (ae. 12,00).
1. alkuerä (0,8): 1) Jokinen 11,93, 2) Francis 11,99, 3) Räsänen 12,00, 4) Thureson 12,00, 5) Jokela 12,01, 6) Laukka 12,16, 7) Annika Mäenpää NoormNo 12,31. – 2. alkuerä (0,9): 1) Latvala 12,13, 2) Andberg 12,24, 3) Eeva Paavilainen TuUL 12,31, 4) Netta (Myllynen-)Salo SavRi 12,33, 5) Aino Tapio SibVa 12,50. – 4. alkuerä (1,4): 1) Jatta-Juulia Hanski LUM 12,57, 2) Jessica Rautelin EsboIF 12,63 (moniottelija).
200 m (1,4 m/s): 1) Annika Mäenpää NoormNo 25,28, 2) Sara Siltala 16 HKV 25,74, 3) Nea Laine 18 HämTa 25,74
1500 m: 1) Minna Syvälä 38 EspTa 4.39,01, 2) Anni Penttilä 16 VeikkVe 4.39,49, 3) Mona Jäppinen PorvU 4.43,42, 4) Roosa Hämäläinen KälvTa 4.45,35, 5) Saara Nikander LUU 4.48,07, 6) Silja Rönkä 16 LA 4.49,45, 7) Salla Laukkanen 17 LA 4.50,21, 8) Sara Niittyviita 16 LA 4.54,47, 9) Elma Hannikainen 12 VU 4.54,63 … 11) Selene Rossi 12 EspTa 5.04,04 (19-v. erän 2:nen). – Ikätasoitus: Syvälä 4.30,81.
5000 m, yhdessä miesten kanssa: 1) (5:s) Sara-Elise Ruokonen 18 KuusjHu 18.33,15 (debyytti), 2) (6:s) Oona-Mari Hakulinen JKU 18.36,24 (debyytti).
3000 m ej: 1) Sofie Lövdahl VasaIS 11.05,34, 2) Linnea Harala SomEsa 11.15,07, 3) Eliisa Melaluoto 38 HalkAl 12.15,17.
100 m aj 1. juoksu (-1,0 m/s): 1) Viivi Avikainen 30 LA 13,58, 2) Jessica Rautelin EsboIF 14,33, 3) Emma Hyvärinen TuUL 14,60 (2. juoksu 14,41) … Heidi Parikka 19 HKV keskeytti.
2. juoksu (-0,1): 1) Avikainen 13,59, 2) Rautelin 14,33, 3) Hyvärinen 14,41.
100 m aj (76,2 cm, 2,6 m/s): 1) Saara Keskitalo 17 EspTa 14,01, 2) Jessica Kähärä 16 MiKV 14,15, 3) Vappu Valtonen 16 EspTa 14,73.
300 m aj: 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 48,65 … 3) Jenna Vakkilainen 12 VantSa 52,16.
400 m aj: 1) Katariina Liipo EsboIF 62,85, 2) Merituuli Saarela 16 EspTa 65,90.
3000 m kävely: 1) Venla Laiho LaitJy 13.45,33, 2) Hele Haapaniemi EspTa 13.52,71, 3) Anniina Kivimäki 18 LapuanVi 14.24,37, 4) Jenni Lahtinen 36 IkurVi 16.56,62.
Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 425, 2) Aino Siitonen HKV 400, 3) Maria Kytölä HyvinkSU 360, 4) Jatta Salmela VasaIS 360, 5) Pinja Koivumäki 19 LauttakLu 360, 6) Marielle Gustafsson 17 EsboIF 340. – Andersson (390-o, 400-xo, 410-o, 425-o, 435-xxx). Siitonen (375-o, 390-o, 400-o, 410-xxx).
Pituus: 1) Anne-Mari Lehtiö KU-58 618 (1,0 m/s), 2) Emmi Mäkinen JKU 609 (1,4), 3) Jessica Kähärä 16 MiKV 579 (-0,3) … Tiina Hakanen 32 TP ilman tulosta. – Lehtiö (604/0,7, 603/0,7, 585/0,7, 606/2,6, 618/1,0, x). Mäkinen (579/1,1, 583/1,9, 601/1,6, 585/2,0, 579/1,0, 609/1,4).
Kiekko: 1) Sanni Kuparinen 16 JanJa 41,80.
Raportti ja parhaat tulokset: http://www.yleisurheilu.fi/uutinen/avikainen-lahdot-oli-heikot-vastaiseen-tuuleen-sai-puskea
HARJAVALTA 20.8.2017 Allianssin aikuisurheilukilpailut
Miehet,
100 m (0,3 m/s): … 5) Aimo Mikkola 78 KarvKi 14,89 (75-v. erän voittaja). – Ikätasoitus: 10,62.
Pituus: … 4) Pertti Ahomäki 71 PoUV 481 (1,0 m/s). – Ikätasoitus: 832.
Kuula: 1) Jussi Tukeva JalasjJa 14,64.
Kiekko (1,5 kg): 1) Pekka Jaakkola 55 NoormNo 50,55. – Ikätasoitus: 56,00.
Naiset,
100 m (-1,1 m/s): 1) Teija (Aaltonen-)Huila 50 KöyLa 14,03 (come-back, ed. kilp. 1.8.1993, enn. 12,16 -90).
Kuula (3 kg): 1) Rauha Ervalahti 73 KuntoPi 8,41. – Ikätasoitus: Ervalahti 16,86.
Kuula (2 kg): 1) Eila Mikola 83 PoUV 7,73. – Ikätasoitus: Mikola 17,54.
Kiekko: … 4) Rauha Ervalahti 73 KuntoPi 21,06. – Ikätasoitus: 47,95.
IITTI 20.8.2017 Iitti-kisat
Pojat,
Pituus: 1) Eemil Porvari 14 HartVo 630 (0,5 m/s).
Tytöt,
Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 14 VU 42,18, 2) Annukka Vainonen 14 IitPy 40,57.
KUORTANE 20.8.2017 Viestinjuoksun Etelä-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut
Tytöt,
4x100 m: 1) SeinäjSU (N14) 50,27 (Saana Takala, Elise Lähdemäki, Sofia Ylinen, Aada Mikkilä). – 2. alkuerä: 1) SeinäjSU 50,55.
4x800 m: 1) SeinäjSU (N14) 10.33,02 (Saana Takala, Elise Lähdemäki, Emilia Melender, Inka Metsämäki).
LAPPEENRANTA 20.8.2017 Urheilu-Miesten seiväskilpailut
Naiset,
Seiväs: 1) Venla Peltola 16 LUM 330.
LEPPÄVIRTA 20.8.2017 Virin seiväskilpailut
Miehet,
Seiväs: 1) Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 430 … 4) Eero Mauro 12 LieksU 300.
LEPPÄVIRTA 20.8.2017 Viestinjuoksun Pohjois-Savon junnumestaruuskilpailut
Tytöt,
4x100 m: 1) IisVi 51,56 (Emmi Kiviharju, Kiia Koivistoinen, Jonna Ryhänen, Amanda Kulju).
LEPPÄVIRTA 20.8.2017 Oravikosken kisat
Naiset,
Korkeus: 1) Anu Mitro 66 JKU 120. – Ikätasoitus: 179.
OULU 20.8.2017 Valkean kaupungin kisat, SUL:n Tähtikisat 5/7
Miehet,
200 m (2,8 m/s): 1) Samuel Purola 17 OP 21,01, 2) Emmanuel Dawlson Ruotsi (SWE) 21,64, 3) Eeli Purola 17 OP 22,59 (ent. ennätys 23,12).
1500 m: 1) Ville Borgmästars PedersFa 4.05,54, 2) Jiri Karjalainen JoKa 4.06,13.
Seiväs: 1) Johan-Antti Kivilahti 19 HaapajKi 455.
Pituus: 1) Arttu Pajulahti VU 793 (5,5 m/s), myös 754 (1,3), 2) Andreas Otterling 31 Ruotsi (SWE) 768 (3,0), myös 745 (1,9), 3) Roni Ollikainen HKV 758 (1,8), 4) Aleksi Haapakoski OP 725 (5,2), 5) Henri Väyrynen KajKi 722 (1,9), 6) Aaro Davidila 17 LapLu 652 (2,3). – Pajulahti (785/6,6, 754/1,3, 611/1,9, 793/5,5, -, 769/3,6). Ollikainen (751/3,8, x, 758/1,8, 720/3,4, x, x).
Moukari: 1) Petri Rautio 35 AlavVi 61,38, 2) Simon Solvin PedersFa 55,60, 3) Jyrki Mäkelä 37 PudasjU 52,63. – Ikätasoitus: Rautio 63,22.
Keihäs: 1) Keshorn Walcott Trinidad & Tobago (TTO) 83,20, 2) Gabriel Wallin 36 Ruotsi (SWE) 76,61, 3) Jani Kiiskilä VeitsilKV 75,63, 4) Petr Frydrych Tšekki (CZE) 74,66, 5) Toni Kuusela KuortKu 74,35, 6) Sampo Lehtola LapinlVe 69,54, 7) Taneli Juutinen KuopRe 67,47. – Walcott (83,20, x, 81,66, x, x). Kiiskilä (71,18, 75,08, 74,68, 72,44, x, 75,63).
Naiset,
100 m (3,8 m/s): 1) Annika Haverinen 18 KajKi 12,08 (ae. 12,06), 2) Sonja Stång 15 KuivasjAu 12,27, 3) Sofia Lindholm 15 KuivasjAu 12,33. – 1. alkuerä (4,3): 1) Haverinen 12,06, 2) Lindholm 12,46. – 2. alkuerä (2,6): 1) Stång 12,48. – 15-v. B-erä (1,7): 1) Aino Vuorjoki 12 KempKi 13,09.
400 m: 1) Lisa Duffy Ruotsi (SWE) 54,61, 2) Jeanine Nygård JakobstDr 56,02, 3) Hilla Uusimäki KU-58 56,86, 4) Sandra Kneževic Ruotsi (SWE) 57,41, 5) Ida Ravaska VeitsilKV 58,38.
800 m: 1) Mira Taulavuori OP 2.18,86, 2) Päivi Knutar 41 KälvTa 2.22,78.
5000 m: 1) Anna Haataja OP 17.45,73, 2) Iida Haataja PudasjU 18.12,04.
Seiväs: Henriikka Könönen KuivasjAu ilman tulosta (360-xxx).
3-loikka: 1) Kristiina Mäkelä OrimJy 13,70 (3,4 m/s), 2) Malin Marmbrandt 32 Ruotsi (SWE) 13,13 (4,8), myös 12,91 (1,4). – Mäkelä (x, 13,70/3,4, -, x, -, -).
Kuula (3 kg): 1) Annukka Saalismaa 15 OP 13,73, 2) Anette Saalismaa 13 OP 11,92.
Moukari: 1) Kiira Väänänen 18 VarpaisjVi 53,60.
Raportti ja parhaat tulokset: http://www.yleisurheilu.fi/uutinen/pajulahti-harmitteli-alastuloaan-makela-saasteli-kantapaataan-purola-harmitteli-paivan
TORNIO 20.8.2017 Kaikkien kisat
Naiset,
Kuula (2 kg): 1) Maila Kraatari 79 AlatornPi 5,85. – Ikätasoitus: 13,83.
VAASA 19.-20.8.2017 Moniotteluiden avoimet Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailut
Miehet,
Seiväs, oheislaji: 1) Mikko Paavola 19 AlajAn 480.
Naiset,
Seiväs, oheislaji: 1) Linnea Marttala SeinäjSU 370.
7-ottelu: 1) Elisa Kirvesniemi 32 JKU 4986 (15,00/-0,7, 156, 11,90, 27,07/-1,3, 548/3,5, 37,97, 2.23,76), 2) Tiia Gustafsson 19 IFRaseb 4232 (16,33, 159, 9,77, 27,74, 510/2,5, 26,15, 2.31,23).
VIHTI 19.-20.8.2017 Uudenmaan junnumestaruuskilpailut
1. päivä 19.8.
Tytöt,
300 m aj: 1) Ninni Gröhn 14 LUU 47,13.
2. päivä 20.8.
Pojat,
1000 m: 1) Matias Keskinen 12 VihdVi 3.08,63 … 3) Eeli Rovasalo 10 HyvinkSU 3.19,45 (10-v. voittaja).
60 m aj (60 cm): 1) Eeli Rovasalo 10 HyvinkSU 10,25.
Kuula (2 kg): 1) Jesse Kaipiainen 9 KUYU 9,45.
Kiekko (600 g): 1) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 41,19.
Moukari (3 kg): 1) Mikko Huhta 13 NurmijYU 51,14.
Tytöt,
300 m: 1) Ninni Gröhn 14 LUU 43,03.
LAIHIA 21.8.2017 Pitäjänmestaruuskilpailut
Pojat,
Keihäs (400 g): 1) Tomek Niemi 11 VähänkVi 43,26.
Tytöt,
Keihäs (400 g): 1) Anni-Linnea Alanen 15 VaasVa 45,74.
LAPPEENRANTA 21.8.2017 Urheilu-Miesten viikkokisat
Pojat,
200 m aj (-1,0 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 28,84, 2) Kasperi Vehmaa 12 LUM 29,93.
Tytöt,
Moukari (3 kg): 1) Sofia Pitshugina 17 Venäjä (RUS) 50,98.
VIRRAT 21.8.2017 Avoimet Virtain Urheilijoiden mestaruuskilpailut
Miehet,
Kiekko (1,5 kg): 1) Markus Alajoki 17 VammSV 49,00, 2) Heikki Leveelahti 17 VirtainU 47,76.
Moukari: 1) Oskari Eskola 19 SäkylU 60,50.
Naiset,
Moukari: 1) Kirsi Koro 41 VirtainU 48,80. – Ikätasoitus: 58,33.
HELSINKI, Eläintarha 22.8.2017 SUL:n Tähtikisat 6/7
Miehet,
100 m (1,0 m/s): 1) Topias Laine 16 HKV 11,40.
200 m (-0,7 m/s): 1) Tommi Mäkinen 17 HKV 21,87, 2) Hannes Siitonen HKV 22,15, 3) Jonathan Hyvärinen 31 HKV 22,51.
400 m: 1) Rivar Tipp Viro (EST) 48,08, 2) Ville Lampinen KU-58 48,50, 3) Erik Back HIFK 48,66, 4) Antti Kokkonen 31 OP 48,93, 5) Julius Uutela HKV 49,13, 6) Juho Seppänen JKU 49,95, 7) Niklas Bryggare HKV 50,04, 8) Martin Kidron 19 EspTa 50,17 (B-erän voittaja).
1500 m: 1) Samu Mikkonen KuopRe 3.49,92, 2) Antton Launto SauvU 3.51,59, 3) Eero Saleva SjuIF 3.51,63, 4) Ilari Piipponen KarhKa 3.52,11, 5) Jan Petrac Slovenia (SLO) 3.54,47, 6) Panu Jantunen ParikkU 3.56,31, 7) Tuomas Puputti IFRaseb 4.02,78 … Joonas Lehtinen TuUL keskeytti (jänis).
3000 m ej: 1) Hannu Granberg LA 9.08,39, 2) Aki Nummela 32 HKV 9.12,01, 3) Sami Maamela AnjalLi 9.37,03 … Otto Loukkalahti IFRaseb (SM-3 2017) & Joonas Harjamäki 31 VU (SM 2007 & 2009 & 2012) keskeyttivät.
Pituus: 1) Roni Ollikainen HKV 759 (1,2 m/s), 2) Kalle Salminen JoKa 743 (-0,1), 3) Juha Sola NaantLö 731 (1,1), 4) Miika Mäkinen RiihimKi 701 (0,2), 5) Konsta Kauppinen OrimJy 701 (0,4), 6) Tuomas Rouvali JKU 682 (1,4), 7) Joona Kokkola ValtimVa 640 (loukkaantui 1. hypyssään). – Ollikainen (707, 713/0,6, x, 759/1,2, -, x). Salminen (725/0,1, 723/1,4, 743/-0,1, x, 717/0,6, 702/-0,1).
Kiekko: 1) Oskari Perälampi LUU 55,09, 2) Olli Takala LA 54,63, 3) Juha Lahdenranta 41 PoYU 54,15, 4) Olli-Pekka Korhonen KaavKa 53,66, 5) Ville Kivioja NokU 53,43, 6) Olli Kivioja NokU 46,56, 7) Veikko Laitinen KeurKi 46,32, 8) Riku Kauppila 30 KUYU 46,24, 9) Tuomas Valle HKV 42,84 (moniottelija). – Perälampi (53,96, 53,76, 55,09, 54,29, 51,95, 54,73). Takala (x, x, 54,39, x, x, 54,63).
Moukari: 1) Henri Liipola SomEsa 71,25, 2) Joachim Koivu EsboIF 69,88, 3) Joni Syrjälä TP 64,13, 4) Fredrik Fröberg SjuIF 64,08, 5) Aleksi Nieminen RekolRa 60,60. – Liipola (x, 71,00, 71,25, 69,93, 71,00, x). Koivu (67,61, 69,42, 69,88, 67,74, 68,38, 67,74).
Naiset,
100 m (-0,4 m/s): 1) Minna Laukka 30 JKU 12,01, 2) Jasmin Showlah HIFK 12,13, 3) Laura (Kolehmainen-)Andberg 34 HKV 12,43.
200 m (-0,5 m/s): 1) Eveliina Määttänen KUYU 24,82, 2) Sanna Erkinheimo 36 HIFK 25,15, 3) Laura (Kolehmainen-)Andberg 34 HKV 25,34, 4) Annika Mäenpää NoormNo 25,69 … 10) Milla Kelo 39 KUYU 29,18. – (Andberg ja Kelo B-erän 1:nen ja 5:s 0,9 m/s). – Ikätasoitus: Erkinheimo 24,22.
800 m: 1) Henni Tofferi 31 VU 2.16,33, 2) Moona Latvala HKV 2.16,63, 3) Suvi Selvenius 37 HKV 2.17,04, 4) Hilla Uusimäki KU-58 2.17,08, 5) Anni Suominen RaisKu 2.17,27, 6) Katariina Liipo EsboIF 2.17,28, 7) Janna Hautala LA 2.17,86, 8) Astrid Snäll 18 FoSa 2.18,61.
400 m aj: 1) Noora Toivo ToijVau 59,81, 2) Kirsi Pekkanen KuopRe 59,85, 3) Jessica Rautelin EsboIF 60,34.
Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 405, 2) Aino Siitonen HKV 375, 3) Jatta Salmela VasaIS 365 … Maria Kytölä HyvinkSU ilman tulosta (355). – Andersson (385-o, 405-o, 420-xxx). Siitonen (375-o, 395-xxx).
Kuula: 1) Milla Kelo 39 KUYU 11,26.
Moukari: 1) Johanna Salmela JKU 65,57, 2) Suvi Koskinen KauhajKa 63,24, 3) Heli Rinnekari NurmijYU 60,63, 4) Tiina Rinnekari NurmijYU 58,27, 5) Niia Immonen KUYU 52,35, 6) Hannamari Kinnunen JKU 50,07. – Salmela (64,94, x, 63,84, x, x, 65,57). Koskinen (x, 63,24, x, x, x, 60,11). H.Rinnekari (57,92, 56,85, x, 60,63, x, 56,30).
Keihäs: 1) Sini (Kiiski-)Hentilä LaitJy 47,41.
Raportti ja parhaat tulokset: http://www.yleisurheilu.fi/uutinen/salmela-ja-peralampi-heittivat-katsastusvoitot
KALAJOKI 22.8.2017 Junkkareiden kilpailut
Pojat,
Korkeus: … 4) Anton Luokkanen (8-v.) HimangU 126.
KEURUU 22.8.2017 Järvituulicup
Miehet,
Seiväs: 1) Tommi Järvenpää 11 KeurKi 290.
ROVANIEMI, Saarenkylä 22.8.2017 Arctic-heitot
Miehet,
Kuula: 1) Matti Kahilainen PihtipTu 14,48.
Naiset,
Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 56,49.
URJALA 22.8.2017 Pitäjänmestaruuskilpailut
Miehet,
100 m (0,4 m/s): … 6) Heimo Elonen 67 VSVU 13,68 (2. erän 3:s). – Ikätasoitus: 10,77.
800 m: 1) Aleksi Ojala TuWe 2.14,36 (20 km kävelyn SM 2015 – 2017).
Kuula (6 kg): 1) Olli Niemi 19 KangKi 16,09.
Keihäs: 1) Harri Haatainen 39 LapuanVi 72,98, 2) Pasi Kuusinen 36 HeinolIs 68,99, 3) Leevi Uusitalo RaisKu 65,08. – Ikätasoitus: Haatainen 78,20, Kuusinen 70,87.
Naiset,
Kuula (2,5 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 9,19.
HEINOLA 23.8.2017 Heinolan kisat
Tytöt,
Kuula (3 kg): 1) Veera Laamanen 15 HeinIs 13,24.
HELSINKI, Eläintarha 23.8.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut
Miehet,
Korkeus: … 3) Jarmo Lipasti 68 VSVU 151, 4) Reijo Sundell 69 VihdUV 141, 8) Kyösti Poutiainen 76 HKV 128. – Ikätasoitus: Lipasti 218, Poutiainen 207, Sundell 206.
Kiekko (1 kg): 1) Jorma Liikala 65 LopVKT 45,83. – Ikätasoitus: 53,33.
Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 52,32.
Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 46,44.
Naiset,
Korkeus: … 2) Tuija Varsala 58 LUU 128, 6) Seija Sario 77 HKV 100. – Ikätasoitus: Sario 174, Varsala 170.
HELSINKI, Eläintarha 23.8.2017 HIFK:n heittokilpailut
Miehet,
Kiekko (1 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 45,18 … 4) Mico Lampinen 11 HKV 35,84.
Moukari (6 kg): 1) Marco Kammer 19 HIFK 64,92.
Moukari (4 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 46,45 … 4) Mico Lampinen 11 HKV 31,12.
Naiset,
Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 14 VU 41,41.
PORI, Noormarkku 23.8.2017 Nopsan mestaruuskilpailut
Naiset,
Pituus: 1) Paula Vihtalahti NoormNo 562 (2,1 m/s).
TAMPERE 24.8.2017 Tampereen junnumestaruuskilpailut
Pojat,
1000 m: 1) Patrik Järvinen 13 TP 3.00,45, 2) Konsta Manninen 11 TKJN 3.05,48.
ÄÄNEKOSKI 24.8.2017 Kaupunginmestaruuskilpailut
Tytöt,
Keihäs (400 g): 1) Helmiina Kynnäs 13 SaarijPu 41,98.